+902165814200 International Patiens
Rotavirüs Nedir?
rotavirus-nedir

Bebek ve küçük çocuklarda görülen şiddetli ishalin başlıca nedeni bu virüstür. Gelişmekte olan ülkelerde Rotavirüs, dünyada her yıl 5 yaş altı çocuklarda yarım milyon ölümden sorumlu tutulmaktadır.

Rotavirüs Nedir ?

Rotavirüs, genellikle çocuklarda ve bebeklerde görülen, çoğunlukla kusma, ateş ve su kaybıyla birlikte şiddetli ishale yol açan bir virüstür. Bebek ve küçük çocuklarda görülen şiddetli ishalin başlıca nedeni bu virüstür. Gelişmekte olan ülkelerde Rotavirüs, dünyada her yıl 5 yaş altı çocuklarda yarım milyon ölümden sorumlu tutulmaktadır.

Rotavirüsün Semptomları Nelerdir ?

Rotavirüs enfeksiyonunda genellikle, karın ağrısı ve kusmayı takiben ishal başlar. Genellikle kış ve ilkbaharda ortaya çıkar. Rotavirüs, hastalığı taşıyan çocuklardan diğer çocuklara ve yetişkinlere kolayca sıçrayabilen, oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Çocuk, Rotavirüs’e yakalandığında, bulguların ortaya çıkışı yaklaşık iki gündür. Rotavirüs hastalığı çocuklarda, 3-8 gün sürebilecek kusma ve sulu ishale sebep olur. İştahsızlık ve sıvı almama isteği, vücudun sıvı kaybını kompanse edememesine yol açar.

Rotavirüs Nasıl Bulaşır ?

Rotavirüs kolayca bulaşan bir virüstür. Yüksek miktarda Rotavirüs, enfekte olmuş kişinin dışkısında bulunur ve kirli eller ve eşyalar yoluyla kolaylıkla bulaşır. Çocuklar Rotavirüs’ü hem ishal olmadan önce, hem de olduktan sonra bulaştırabilir. Bazen diğer aile fertlerine ve yakın temasta olan kişilere de bulaştırabilirler. 

Rotavirüs Nasıl Tedavi Edilir?

Vücudun kaybettiği sıvıyı, ağız ya da çoğunca damar yoluyla vermek gereklidir.

Rotavirüs Hastalığı Nasıl Önlenebilir?

Çocuğunuzun ellerini yıkamanızın yanı sıra hijyen ve dezenfekte etmeniz, rotavirüs hastalığını azaltmaz. Yeni ve son zamanlarda ruhsatlanmış olan aşı çocuğunuzu Rotavirüs hastalığına karşı korumanın en iyi yoludur. Rotavirüs aşısı, başka bir virüsün yol açtığı ishali veya kusmayı engellemez, ama Rotavirüs Hastalığı’na karşı oldukça etkilidir. Çalışmalar aşının, tüm Rotavirüs vakalarının %74‘ünü, şiddetli vakaların %98’ini ve Rotavirüs kaynaklı hastane yatışlarının %96‘sını önlediğini ortaya koymuştur.

Aşı Nasıl Uygulanır?

Rotavirüs aşısı enjeksiyon yerine ağız yolundan damla olarak verilir. İyi koruma sağlaması için 2 doz aşının uygulanması gerekir.

Çocuklar Hangi Yaşlarda Aşılanmalıdır?

Rotavirüs aşısının ilk dozu 1.5-3 aylık aralığında uygulanmalı ve ikinci doz 4 – 10 hafta sonra tekrarlanmalıdır. Çocukların Rotavirüs aşılarının tüm dozları, bebek 6 ayını doldurmadan tamamlanmalıdır.

 

Saygılarımla,

Uzm. Dr. Çağatay ACAR

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

resim
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
2020 © copyright tbn web